Skip to content

29 Kristin WayTrenton, NJ 08690

Built 1981

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 10, 2022

Property Information

Block2002
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page190

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,291
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
29%
Improvement Value:$242,100
71%
Total Assessment$343,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,841+6.8%
2024$11,083+1.3%
2023$10,945+6.7%
2022$10,259+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$201,000
DeedBook 2584, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1981