Skip to content

11 Claire LaneTrenton, NJ 08690

Built 1983

Last Sale Price
$155,500
Last Sale Date
Jun 17, 1986

Property Information

Block2002
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page190

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,700
30%
Improvement Value:$236,000
70%
Total Assessment$336,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,615+6.8%
2024$10,871+1.3%
2023$10,737+6.7%
2022$10,063+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$155,500
DeedBook 2344, Page 845

Property Built

Built

Year Built: 1983