Skip to content

8 Hoffman DrTrenton, NJ 08690

Built 1983

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Aug 31, 2022

Property Information

Block2002
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page190

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,280
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,700
30%
Improvement Value:$236,800
70%
Total Assessment$336,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,858+6.7%
2024$11,115+8.1%
2023$10,278+6.5%
2022$9,648+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000
Sq Ft2,280DeedBook 6499, Page 1420Recorded9/12/2022

Property Sale

Sale
$377,500

From:

To:

Sq Ft2,280DeedBook 6329, Page 1126Recorded6/7/2018

Property Sale

SaleMulti
$90,900
DeedBook 2245, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1983