Skip to content

26 Valerie LaneTrenton, NJ 08690

Built 1980

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
May 5, 2009

Property Information

Block2004
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page190

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,863
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,500
30%
Improvement Value:$231,700
70%
Total Assessment$329,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,601+6.7%
2024$10,873+1.2%
2023$10,742+6.5%
2022$10,083+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$350,000
DeedBook 5999, Page 38

Property Sale

SaleMulti
$189,900
DeedBook 2489, Page 539

Property Sale

SaleMulti
$76,400
DeedBook 2227, Page 902

Property Built

Built

Year Built: 1980