Skip to content

1057 Estates BlvdTrenton, NJ 08690

Built 1980

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Sep 29, 2006

Property Information

Block1998
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page187

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,840
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,700
29%
Improvement Value:$219,600
71%
Total Assessment$310,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,935+6.7%
2024$10,249+1.2%
2023$10,125+6.5%
2022$9,504+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$380,000
DeedBook 5572, Page 105

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 2811, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1980