Skip to content

17 Clifford E Harbourt Dr

Trenton, NJ 08690

Built 1985

Last Sale Price
$364,400
Last Sale Date
Jul 25, 2006

Property Information

Block2169
Lot42
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page210

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,848
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,100
36%
Improvement Value:$167,400
64%
Total Assessment$261,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,215+6.7%
2024$8,637+1.2%
2023$8,533+6.5%
2022$8,010+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$364,400
DeedBook 5429, Page 122

Property Sale

SaleMulti
$161,000
DeedBook 2831, Page 180

Property Sale

SaleMulti
$159,000
DeedBook 2610, Page 630

Property Sale

SaleMulti
$158,000
DeedBook 2505, Page 654

Property Sale

SaleMulti
$79,900
DeedBook 2296, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1985