Skip to content

6 Marlon Pond RdTrenton, NJ 08690

Built 1974

Last Sale Price
$415,320
Last Sale Date
Aug 1, 2005

Property Information

Block2006
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page191

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,664
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,200
30%
Improvement Value:$233,700
70%
Total Assessment$333,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,767+6.7%
2024$11,029+1.2%
2023$10,895+6.5%
2022$10,227+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$415,320
DeedBook 5133, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1974