Skip to content

1 Mint Leaf DrTrenton, NJ 08690

Built 1973

Last Sale Price
$371,000
Last Sale Date
Aug 29, 2022

Property Information

Block1988
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page188

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,664
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,800
32%
Improvement Value:$207,300
68%
Total Assessment$305,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,752+6.7%
2024$10,077+3.8%
2023$9,705+6.7%
2022$9,095+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$371,000
Sq Ft1,664DeedBook 6498, Page 1576Recorded9/1/2022

Property Built

Built

Year Built: 1973