Skip to content

24 Marlon Pond RdTrenton, NJ 08690

Built 1973

Last Sale Price
$312,000
Last Sale Date
Jan 25, 2002

Property Information

Block2006
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page190

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,266
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
28%
Improvement Value:$263,600
72%
Total Assessment$363,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,813+6.7%
2024$12,010+1.2%
2023$11,864+6.5%
2022$11,137+5.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$312,000
DeedBook 4217, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1973