Skip to content

1112 Estates BlvdTrenton, NJ 08690

Built 1972

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jan 3, 2020

Property Information

Block1986
Lot50
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page188

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,266
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,300
27%
Improvement Value:$252,700
73%
Total Assessment$348,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,264+6.7%
2024$11,494+1.2%
2023$11,355+6.5%
2022$10,659+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft2,266DeedBook 6393, Page 1251Recorded1/15/2020

Property Built

Built

Year Built: 1972