Skip to content

10 Adams CtTrenton, NJ 08690

Built 1985

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
May 29, 2003

Property Information

Block1961
Lot72
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,940
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,700
27%
Improvement Value:$288,300
73%
Total Assessment$393,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,849+6.7%
2024$12,981+1.2%
2023$12,824+6.5%
2022$12,038+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$420,000
DeedBook 4549, Page 85

Property Sale

SaleMulti
$141,000
DeedBook 2307, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1985