Skip to content

100 Limewood DrTrenton, NJ 08690

Built 1973

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Aug 25, 2014

Property Information

Block2009
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page191

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,495
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,400
28%
Improvement Value:$259,800
72%
Total Assessment$361,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,729+6.7%
2024$11,930+1.2%
2023$11,786+6.5%
2022$11,064-3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft2,495DeedBook 6201, Page 1019Recorded9/4/2014

Property Sale

SaleMulti
$211,500

Property Built

Built

Year Built: 1973