Skip to content

37 Peter Rafferty DrTrenton, NJ 08690

Built 1985

Last Sale Price
$348,000
Last Sale Date
Apr 8, 2015

Property Information

Block2011
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,548
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
26%
Improvement Value:$288,500
74%
Total Assessment$388,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,691+6.7%
2024$12,832+3.3%
2023$12,419+6.5%
2022$11,658+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$348,000

From:

To:

Sq Ft2,548DeedBook 6215, Page 1652Recorded4/13/2015

Property Sale

SaleMulti
$255,000
DeedBook 3902, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1985