Skip to content

3 Golden Crest CtRobbinsville, NJ 08691

Built 1985

Last Sale Price
$132,400
Last Sale Date
Nov 1, 1985

Property Information

Block2011
Lot54
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,548
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,600
26%
Improvement Value:$274,000
74%
Total Assessment$372,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,880+6.8%
2024$12,057+1.3%
2023$11,908+6.7%
2022$11,163+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$132,400
DeedBook 2315, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1985