Skip to content

21 Baggaley RdTrenton, NJ 08690

Built 1985

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Apr 29, 2005

Property Information

Block2016
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page215

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,400
25%
Improvement Value:$307,500
75%
Total Assessment$409,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,445+6.7%
2024$13,539+1.2%
2023$13,375+6.5%
2022$12,555+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$475,000
DeedBook 5051, Page 286

Property Sale

SaleMulti
$282,000
DeedBook 2405, Page 941

Property Built

Built

Year Built: 1985