Skip to content

76 Peter Rafferty DrTrenton, NJ 08690

Built 1985

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
May 24, 2006

Property Information

Block2016
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page215

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,300
25%
Improvement Value:$303,400
75%
Total Assessment$405,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,297+6.7%
2024$13,400+1.2%
2023$13,238+6.5%
2022$12,427+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$530,000
DeedBook 5384, Page 227

Property Sale

SaleMulti
$245,500
DeedBook 3228, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1985