Skip to content

106 Tuttle AveTrenton, NJ 08629

Built 1925

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Apr 29, 2013

Property Information

Block2017
Lot44
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page127

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,436
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,900
24%
Improvement Value:$107,300
76%
Total Assessment$141,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,976+6.7%
2024$4,664+1.2%
2023$4,607-3.3%
2022$4,763+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 6170, Page 34

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 6161, Page 1749

Property Sale

SaleMulti
$80,400
DeedBook 2396, Page 822

Property Built

Built

Year Built: 1925