Skip to content

1425 Hamilton AveTrenton, NJ 08629

Built 1930

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Oct 22, 2009

Property Information

Block2022
Lot47
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page128

Building Details

Building Class27
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,414
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,200
25%
Improvement Value:$77,200
75%
Total Assessment$102,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,609+6.7%
2024$3,382+1.2%
2023$3,341-3.3%
2022$3,454+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 6022, Page 966

Property Sale

SaleMulti
$80,200
DeedBook 3679, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1930