Skip to content

2314 Liberty St

Trenton, NJ 08629

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 26, 1978

Property Information

Block2021
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page128

Building Details

Building Class17
Description2S M
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,600
20%
Improvement Value:$109,800
80%
Total Assessment$136,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,807+6.7%
2024$4,505+1.2%
2023$4,451-3.3%
2022$4,601+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920