Skip to content

32 Charlotte Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1930

Owner
---
Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
May 28, 2025

Property Information

Block2021
Lot41
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page128

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,048
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,300
25%
Improvement Value:$98,200
75%
Total Assessment$130,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,599+6.7%
2024$4,310+1.2%
2023$4,258-3.3%
2022$4,402+2.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,048DeedBook 6594, Page 977Recorded6/19/2025

Property Sale

SaleMulti
$179,000
DeedBook 5604, Page 249

Property Sale

SaleMulti
$149,000
DeedBook 4844, Page 78

Property Sale

SaleMulti
$129,000
DeedBook 4519, Page 161

Property Sale

SaleMulti
$37,000
DeedBook 2093, Page 793

Property Built

Built

Year Built: 1930