Skip to content

12 Charlotte Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1920

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
Sep 2, 2022

Property Information

Block2021
Lot50
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page128

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,134
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,500
27%
Improvement Value:$77,800
73%
Total Assessment$106,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,746+13.5%
2024$3,300+1.2%
2023$3,260-3.3%
2022$3,370+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$182,000
Sq Ft1,134DeedBook 6505, Page 805Recorded11/1/2022

Property Sale

SaleMulti
$24,000
DeedBook 6140, Page 819

Property Sale

SaleMulti
$41,000
DeedBook 2240, Page 377

Property Built

Built

Year Built: 1920