Skip to content

50 Klein AveTrenton, NJ 08629

Built 1925

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jul 19, 2010

Property Information

Block2022
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page128

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,291
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,100
23%
Improvement Value:$109,300
77%
Total Assessment$141,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,983+6.7%
2024$4,670+1.2%
2023$4,614-3.3%
2022$4,769+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 6071, Page 994

Property Sale

SaleMulti
$127,500
DeedBook 4205, Page 56

Property Sale

SaleMulti
$99,900
DeedBook 3071, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1925