Skip to content

25 Camp AveTrenton, NJ 08610

Built 1920

Last Sale Price
$192,783
Last Sale Date
Oct 20, 2017

Property Information

Block2085
Lot27.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page156

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,200
33%
Improvement Value:$111,200
67%
Total Assessment$166,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,864+6.7%
2024$5,496+1.2%
2023$5,430-3.3%
2022$5,613+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$192,783

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 6304, Page 1120Recorded10/23/2017

Property Sale

SaleMulti
$59,100
DeedBook 6258, Page 403

Property Built

Built

Year Built: 1920