Skip to content

42 Klein AveTrenton, NJ 08629

Built 1925

Last Sale Price
$141,000
Last Sale Date
Nov 30, 2001

Property Information

Block2022
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page128

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,737
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,500
21%
Improvement Value:$126,100
79%
Total Assessment$160,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,660+6.7%
2024$5,305+1.2%
2023$5,240-3.3%
2022$5,417+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$141,000
DeedBook 4182, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1925