Skip to content

1 Walker Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 6, 2020

Property Information

Block2024
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page129

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,586
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,000
21%
Improvement Value:$142,600
79%
Total Assessment$179,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,329+6.7%
2024$5,932+1.2%
2023$5,860-3.3%
2022$6,058-0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$159,000
DeedBook 6017, Page 114

Property Sale

SaleMulti
$97,500
DeedBook 2642, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1945