Skip to content

2118 Liberty StTrenton, NJ 08629

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 16, 2021

Property Information

Block2026
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page155

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,600
30%
Improvement Value:$60,900
70%
Total Assessment$87,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,084+6.7%
2024$2,890+1.2%
2023$2,855+5.7%
2022$2,701+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$68,000
Sq Ft1,120DeedBook 6406, Page 503Recorded6/18/2020

Property Sale

SaleMulti
$33,000
DeedBook 2384, Page 799

Property Built

Built

Year Built: 1920