Skip to content

720 S Olden AveTrenton, NJ 08629

Built 1920

Last Sale Price
$159,900
Last Sale Date
Feb 24, 2003

Property Information

Block2026
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page155

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,000
17%
Improvement Value:$131,900
83%
Total Assessment$158,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,600+6.7%
2024$5,248+1.2%
2023$5,185-3.3%
2022$5,360+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$159,900
DeedBook 4471, Page 88

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 3275, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1920