Skip to content

121 Tuttle Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1945

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Dec 6, 2023

Property Information

Block2027
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page155

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,479
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,200
20%
Improvement Value:$140,800
80%
Total Assessment$176,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,906+6.7%
2024$5,536+1.2%
2023$5,469-3.3%
2022$5,653+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,479DeedBook 6545, Page 406Recorded12/29/2023

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 5301, Page 189

Property Sale

SaleMulti
$114,000
DeedBook 4174, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1945