Skip to content

116 Chewalla Blvd

Trenton, NJ 08619

Built 1935

Owner
---
Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jul 15, 2025

Property Information

Block1765
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class28
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,508
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,700
33%
Improvement Value:$94,800
67%
Total Assessment$140,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,951+6.7%
2024$4,641+1.2%
2023$4,585-6.3%
2022$4,894+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,508DeedBook 6601, Page 187Recorded8/21/2025

Property Sale

Sale
$162,000

From:

To:

Sq Ft1,284DeedBook 6220, Page 534Recorded6/9/2015

Property Sale

SaleMulti
$198,500
DeedBook 5688, Page 151

Property Sale

SaleMulti
$148,900
DeedBook 4496, Page 227

Property Sale

SaleMulti
$103,500
DeedBook 2533, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1935