Skip to content

113 Beal StTrenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$67,500
Last Sale Date
Apr 30, 1999

Property Information

Block2082
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page157

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,156
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,500
26%
Improvement Value:$88,400
74%
Total Assessment$118,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,940+7.1%
2024$3,677+1.3%
2023$3,630-3.5%
2022$3,761+2.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$67,500
DeedBook 3592, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1930