Skip to content

219 Bergen StTrenton, NJ 08610

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 19, 2003

Property Information

Block2088
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page170

Building Details

Building Class17
Description1S B G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,470
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,500
18%
Improvement Value:$147,600
82%
Total Assessment$181,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,382+6.7%
2024$5,982+1.2%
2023$5,909-10.9%
2022$6,634+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$123,500
DeedBook 3734, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1948