Skip to content

634 Tindall AveTrenton, NJ 08610

Built 1957

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Sep 14, 2022

Property Information

Block2039
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page157

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage910
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,500
27%
Improvement Value:$92,400
73%
Total Assessment$125,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,437+6.7%
2024$4,158+1.2%
2023$4,108-10.9%
2022$4,612+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft910DeedBook 6501, Page 1439Recorded9/29/2022

Property Sale

Sale
$140,000
Sq Ft910DeedBook 6372, Page 1715Recorded7/5/2019

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft910DeedBook 6184, Page 1079Recorded12/16/2013

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 3183, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1957