Skip to content

816 S Olden Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1925

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Feb 20, 2024

Property Information

Block2040
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page157

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,388
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,300
25%
Improvement Value:$74,900
75%
Total Assessment$100,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,281+7.2%
2024$3,060+1.3%
2023$3,020-3.5%
2022$3,130+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft1,388DeedBook 6551, Page 425Recorded3/13/2024

Property Sale

Sale
$145,000
Sq Ft1,388DeedBook 6546, Page 537Recorded1/11/2024

Property Built

Built

Year Built: 1925