Skip to content

820 S Olden AveTrenton, NJ 08610

Built 1925

Last Sale Price
$52,546
Last Sale Date
Apr 30, 2010

Property Information

Block2040
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page157

Building Details

Building Class27
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,129
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,100
26%
Improvement Value:$71,500
74%
Total Assessment$96,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,404+6.7%
2024$3,191+1.2%
2023$3,152-3.3%
2022$3,258+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$52,546
DeedBook 6053, Page 521

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 5373, Page 256

Property Sale

SaleMulti
$138,000
DeedBook 4827, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1925