Skip to content

144 Newkirk AveTrenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Oct 14, 2011

Property Information

Block2046
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page156

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,364
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,100
26%
Improvement Value:$145,500
74%
Total Assessment$195,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,893+6.7%
2024$6,461+1.2%
2023$6,382-3.3%
2022$6,598+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 6126, Page 800

Property Sale

SaleMulti
$122,000
DeedBook 3896, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1940