Skip to content

2437 Liberty StTrenton, NJ 08629

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 12, 1989

Property Information

Block2046
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page156

Building Details

Building Class17
Description1SB G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,293
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,500
24%
Improvement Value:$127,800
76%
Total Assessment$167,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,896+6.7%
2024$5,526+1.2%
2023$5,459-3.3%
2022$5,643+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940