Skip to content

2611 Liberty StTrenton, NJ 08629

Built 1925

Last Sale Price
$137,000
Last Sale Date
Oct 28, 1987

Property Information

Block2047
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page129

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,200
24%
Improvement Value:$136,800
76%
Total Assessment$180,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,343+6.7%
2024$5,945+1.2%
2023$5,873-3.3%
2022$6,071+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$137,000
DeedBook 2419, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1925