Skip to content

542 Miller AveTrenton, NJ 08610

Built 1970
Apartment

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Apr 26, 2004

Property Information

Block2048
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page131

Building Details

Building Class10
Description2 2SF G4/18F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,684
Acreage0.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$371,300
28%
Improvement Value:$937,900
72%
Total Assessment$1,309,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$46,136+6.7%
2024$43,243+1.2%
2023$42,719-3.3%
2022$44,159+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$1,300,000
DeedBook 4797, Page 79

Property Sale

SaleMulti
$458,000
DeedBook 2192, Page 486

Property Built

Built

Year Built: 1970