Skip to content

516 Miller Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 5, 2010

Property Information

Block2048
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page131

Building Details

Building Class17
Description1SF1SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,700
30%
Improvement Value:$115,300
70%
Total Assessment$164,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,779+6.7%
2024$5,417+1.2%
2023$5,351-0.5%
2022$5,380+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$119,500
DeedBook 3062, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1930