Skip to content

144 Steward StTrenton, NJ 08610

Built 1936

Owner
---
Last Sale Price
$318,000
Last Sale Date
Jun 27, 2025

Property Information

Block2048
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page131

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage836
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,600
33%
Improvement Value:$98,700
67%
Total Assessment$148,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,226+6.7%
2024$4,898+1.2%
2023$4,839-3.3%
2022$5,002+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$318,000
Sq Ft836DeedBook 6597, Page 297Recorded7/14/2025

Property Sale

SaleMulti
$112,000
DeedBook 2566, Page 749

Property Built

Built

Year Built: 1936