Skip to content

257 Camp AveTrenton, NJ 08610

Built 1970

Last Sale Price
$155,777
Last Sale Date
Aug 29, 2012

Property Information

Block2048
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page131

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,404
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
28%
Improvement Value:$137,800
72%
Total Assessment$191,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,759+6.7%
2024$6,335+1.2%
2023$6,258-3.3%
2022$6,469+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$155,777
DeedBook 6156, Page 1566

Property Sale

SaleMulti
$174,900
DeedBook 4367, Page 238

Property Sale

SaleMulti
$47,388
DeedBook 2158, Page 388

Property Built

Built

Year Built: 1970