Skip to content

62 Steward StTrenton, NJ 08610

Built 1900

Last Sale Price
$122,000
Last Sale Date
Nov 3, 2014

Property Information

Block2048
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page113

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage876
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,600
34%
Improvement Value:$98,300
66%
Total Assessment$148,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,247+6.7%
2024$4,918+1.2%
2023$4,859-3.3%
2022$5,022+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$122,000

From:

To:

Sq Ft876DeedBook 6206, Page 397Recorded11/12/2014

Property Built

Built

Year Built: 1900