Skip to content

2645 Liberty StTrenton, NJ 08629

Built 1920

Last Sale Price
$143,000
Last Sale Date
Jul 27, 2016

Property Information

Block2048
Lot45
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page113

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,364
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
28%
Improvement Value:$117,300
72%
Total Assessment$162,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,719+6.7%
2024$5,361+1.2%
2023$5,296-3.3%
2022$5,474+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$143,000

From:

To:

Sq Ft1,364DeedBook 6260, Page 925Recorded8/31/2016

Property Sale

SaleMulti
$123,500
DeedBook 2444, Page 414

Property Built

Built

Year Built: 1920