Skip to content

235 Tindall AveTrenton, NJ 08610

Built 1960

Last Sale Price
$188,000
Last Sale Date
Jan 7, 2021

Property Information

Block2055
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page169

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,116
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,800
22%
Improvement Value:$113,800
78%
Total Assessment$146,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,166+6.7%
2024$4,842+1.2%
2023$4,784-10.9%
2022$5,370+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$188,000
Sq Ft1,116DeedBook 6441, Page 725Recorded5/14/2021

Property Sale

SaleMulti
$109,900
DeedBook 3987, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1960