Skip to content

228 E Franklin StTrenton, NJ 08610

Built 1925

Last Sale Price
$77,900
Last Sale Date
Jun 21, 2001

Property Information

Block2055
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page169

Building Details

Building Class27
Description2SS G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,100
29%
Improvement Value:$65,800
71%
Total Assessment$92,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,274+6.7%
2024$3,068+1.2%
2023$3,031-10.9%
2022$3,403+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$77,900
DeedBook 4071, Page 206

Property Sale

SaleMulti
$92,000
DeedBook 2462, Page 786

Property Built

Built

Year Built: 1925