Skip to content

236 E Franklin StTrenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Nov 18, 2021

Property Information

Block2055
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page169

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,392
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,200
19%
Improvement Value:$131,900
81%
Total Assessment$162,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,712+6.7%
2024$5,354+1.2%
2023$5,289-10.9%
2022$5,938+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,392DeedBook 6480, Page 99Recorded3/30/2022

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,299DeedBook 6184, Page 777Recorded12/12/2013

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 3095, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1950