Skip to content

431 Tindall AveTrenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$94,900
Last Sale Date
May 19, 1993

Property Information

Block2058
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page162

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,800
20%
Improvement Value:$131,200
80%
Total Assessment$164,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,779+6.7%
2024$5,417+1.2%
2023$5,351-10.9%
2022$6,007+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$94,900
DeedBook 2687, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1950