Skip to content

409 Tindall AveTrenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$178,800
Last Sale Date
Jul 8, 2016

Property Information

Block2058
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page162

Building Details

Building Class17
Description1SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,540
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,700
19%
Improvement Value:$136,000
81%
Total Assessment$167,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,910+6.7%
2024$5,539+1.2%
2023$5,472-10.9%
2022$6,143+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$178,800

From:

To:

Sq Ft1,540DeedBook 6255, Page 1574Recorded7/15/2016

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 6211, Page 131Recorded1/23/2015

Property Built

Built

Year Built: 1950