Skip to content

541 Tindall AveTrenton, NJ 08610

Built 1990

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Dec 30, 2003

Property Information

Block2059
Lot15.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page159

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,352
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,200
17%
Improvement Value:$150,200
83%
Total Assessment$180,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,357+6.7%
2024$5,959+1.2%
2023$5,886-10.9%
2022$6,608+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 4669, Page 244

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 3234, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1990