Skip to content

168 Jeremiah AveTrenton, NJ 08610

Built 1986

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Oct 27, 2020

Property Information

Block2200
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page219

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,396
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,000
17%
Improvement Value:$151,400
83%
Total Assessment$182,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,428+6.7%
2024$6,025+1.2%
2023$5,952-10.9%
2022$6,681+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft1,396DeedBook 6421, Page 1020Recorded11/16/2020

Property Sale

SaleMulti
$216,500
DeedBook 4548, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1986